Sağlık:

Cep Telefonu Kullanımı Beyin Tümörü Riskini Artırıyor

Beyin Cerrahı Yardımcı Doçent Doktor Süleyman Kılınç, cep telefonu kullanmanın, beyin tümörünün oluşumndaki etkenlerden en önemlilerinden biri olduğunu kaydetti.

Kılınç, 2007 yılında gerçekleştirilen bir çalışmaya göre 10 yıl ve üzeride cep telefonu kullanıcılarda beyin tümörünün oluşma olasığının %100 arttığını kaydetti. 2009 yılında yapılan başka bi araştırmayla çıkan sonucun doğruluğunun bir kez daha kanıtlandığını da belirten Kılınç, elektromanyetik alanda bulunan bireylerin beyin tümörü riskinin yüksek bulunduğunu kaydetti. 2011 yılındaki vakalardan da bahseden Kılınç, 251 olaydaki 10 yıldan fazla kablosuz telefon kullananlarda %1.8, cep telefonu kullanan kişilerde ise %2.7 arttığı belirtti. Özellikle cep telefonu kullanımı 20 yaşından önce başlamışsa risk daha da büyük. Kablosuz telefonda 3,9, cep telefonunda ise bu oran 4,9 kattır. 2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), radyo frekansı elektromanyetik dalgalarını insan için muhtemel karsinojen statüsüne aldıklarını bildirilmiştir. Her 100 saat fazla kullanımın orantılı olarak riski artırdığı, yine 20 yaş öncesi kullanımın da etkili olduğu belirtilmiştir. 2014 yılında yapılan çalışmada günde 3 saat veya daha fazla kullananlarda gelişen tümörlerin seyrinin kötü olduğu tespit edilmiştir. Son olarak Fransa'da yapılan çalışmada 896 saat ve üzeri glioma riskinin 2,89 oranında olduğu ifade edilmiştir. Çin'de yapılan bir çalışmada sebze ve meyve tüketiminin glial tümör riskini anlamlı düzeyde azalttığı belirtilmiş, kabak türleri ve sarımsak tüketiminin, taze balık tüketiminin risk azaltıcı olduğu gözlenmiştir. Günde 5 kupadan fazla çay ve kahve tüketiminin glial tümör koruyucu niteliği gösterilmiş ve bu özelliğin erkeklerde anlamlı olduğu belirlenmiştir" dedi.

Beyin Tümörü Nedir, Beyin Tümörünün Belirtileri

Beyin tümörleri, kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler. Ancak kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkânı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar.

tümör kötü huylu olduğu taktirde vücutta başka türlü hastalıklarada yol açabilir.Tümör ameliyat ile alınacagı gibi eger iyi huyluysada ışınlada alınabilir

    Baş ağrısı
    Epilepsi benzeri bayılmalar
    Vücudun bazı bölgelerinde kısmi felçler
    Şiddetli kusmalar
    Bazı fiziksel yeteneklerimizin kaybı
    Kişilik bozuklukları

Beyin tümörleri genellikle birincil ya da ikincil olarak sınıflandırılırlar ve bunlar (genellikle) vücudun herhangi bir yerinde başlayıp beyne metastaz yapanlar ve beyinde oluşanlardır. 9 yaş altı ve 55 yaş üstü daha sıklıkla görülen beyin kanserlerine, beyaz ırkta ve erkeklerde daha çok rastlanır.

    Başağrısı
    Kusma
    Sara tarzında bayılma nöbetleri
    İlerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vücudun bazı bölgelerinde felç belirtileri
    Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma


Yukarıdaki belirtiler görüldüğünde kafa içi basıncın artmasından şüphelenilir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soğuk Havalarda Kalp Krizi Riski Artıyor.
Her hastalığın bir önlemi olduğu gibi kalp krizini riskini de aza indirmenin yolları da var. Peki Kalp krizi...

Haberi Oku